سوال بسیاری از مالکان ساختمان این است که آیا آلاچیق حتما باید به خانه وصل شود؟ وصل کردن آلاچیق به ساختمان چه معایب و مزایایی دارد؟ کدام نوع آلاچیق مناسب تر است؟ بنابراین در این مطلب مقایسه آلاچیق متحرک با آلاچیق ثابت را مد نظر قرار دادیم تا شما انتخابی راحت تر داشته باشید.

آلاچیقی که به ساختما وصل می شود، مقاومت بیشتری در برابر باد شدید یا بارندگی‌ شدید دارد، که آن را برای صاحبان فضاهای عمومی مثل کافه، رستوران و… مناسب تر می کند. حتی کسانی که میخ واهند در خانه ویلایی خود یک فضای بیرونی برای استفاده از هوای آزاد داشته باشند و بتوانند در همه شرایط آب و هوایی از آن استفاده کنند نیز می توانند این نوع سقف متحرک را انتخاب کنند.

از طرف دیگر، شما باید با توجه به منطقه آب و هوایی که در آن زندگی میکنید، نوع سقف یا آلاچیق را انتخاب کنید. اگر در منطقه ای هستید که باران های شدید یا زمستان پر برف دارد، سقف متحرک و آلاچیق ثابت یا متصل برای شما مناسب تر است.

امکان استفاده از فضای باز در شرایط مختلف، می تواند به ساختمان شما ارزش بیشتری بدهد. آلاچیق می تواند یک قسمت نشیمن سایه دار، یک فضای مناسب برای دورهمی و سرگرمی یا یک پیاده رو را در محیط باز ساختمان ایجاد کند.

یک آلاچیق که برای همه فضاها مناسب باشد وجود ندارد. شما باید اول نیازتان را شناسایی کنید و باتوجه به آن از یکی از انواع آلاچیق دیواری (متصل)، آلاچیق سقفی (سقف متحرک) و یا آلاچیق های قابل جابجایی استفاده کنید. همه اینها عملکرد مشابهی دارند اما در جزییات متفاوت هستند. طراحی هر کدام خاص همان فضاست و برای اهداف متفاوتی استفاده می شوند.

  پرگولا [آلاچیق] چیست؟ + نحوه انتخاب آلاچیق مناسب

انواع آلاچیق

اگر نمی‌دانید که کدام آلاچیق برای شما بهتر است، فعلا از خرید دست نگه دارید. این مطلب را تا انتها بخوانید و بعد از بررسی کامل خرید کنید.

آلاچیق متصل یا ثابت

آلاچیق متصل یک سازه مشبک است که توسط تیرهایی در یک طرف ثابت نگه داشته می شود و در طرف دیگر به دیوار وصل می شود. این نوع آلاچیق می تواند در خانه یا ساختمان های تجاری و تفریحی و مکان های عمومی استفاه شود.

آلاچیق های متصل، معمولاً با یک اهرم که مستقیماً به دیوار خانه پیچ می شود. اگر دیوار بتنی یا آجری باشد، برای اتصال آن از ابزارهای بنایی استفاده می شود.

با وصل کردن آلاچیق به دیوار، در واقع یک قسمت به فضای مورد استفاده شما اضافه می شود و باعث گسترش متراژ محیط می شود. یکی از مزایای آلاچیق متصل این است که می توانید به راحتی در فضای بیرون قدم بزنید و از قسمت سرپوشیده حتی با وجود آفتاب شدید یا باران لذت ببرید. آلاچیق های متصل ممکن است ارزان تر از آلاچیق های ایستاده نیز باشند.

زیپ پرده برقی

آلاچیق ایستاده یا مستقل

آلاچیق مستقل، آلاچیقی است که به ساختمان وصل نمی شود و به آن آلاچیق ایستاده نیز می گویند. این نوع الاچیق توسط پایه های نگه دارنده پشتیبانی می شود. شما معمولاً این مدل را روی سطوحی مانند ایوان، پاسیو یا در حیاط روی پایه‌های بتنی می بینید.

یکی از مزایای داشتن آلاچیق ایستاده یا مستقل این است که محدودیت های طراحی کمتری دارد. از آنجایی که لازم نیست نگران اتصال آن به یک سازه باشید، از نظر اندازه و طراحی انعطاف پذیری بیشتری دارد.

  انواع مختلف سقف [۱۱ نوع] از نظر جنس و طراحی

آلاچیق مستقل روی سالن استراحت در فضای باز

باتوجه به اینکه آلاچیق مستقل امکان مانور بیشتری برای طراحی و اندازه دارد، شما می توانید از خلاقیتتان استفاده کنید و طرح های جدید و زیباتری را سفارش دهید. آلاچیق ایستاده می تواند برای یک فضای مناسب غذاخوری استفاده شود، یا یک فضای مناسب بازی و سرگرمی. در هر حالت طراحی آن می تواند مناسب با نوع استفاده آن باشد.

سقف متحرک شیشه ای

کدام آلاچیق برای شما مناسب است؟

آلاچیق متصل برای پل زدن و ارتباط برقرار کردن بین فضاهای داخلی و خارجی عالی است. ایجاد یک فضای الحاقی بدون دست بردن در معماری آن.

با آلاچیق مستقل، آزادی خلاقیت زیادی دارید. شما می توانید یک فضای بیرونی را از قسمتی دیگر جدا کنید و کاربری حیاط و فضای آزاد را به حداکثر برسانید.

برای اینکه به درستی نوع آلاچیق را انتخاب کنید، به این فکر کنید که چگونه می خواهید از آلاچیق استفاده کنید. بسته به ساختار، برخی از فضاها ممکن است برای یک نوع نسبت به دیگری مناسب تر باشد.

مواد و متریال مورد استفاده برای آلاچیق مستقل و متصل

  • آلومینیوم
  • چوب بالاو
  • کلاد کاسه گل
  • کامپوزیت
  • گاراپا
  • زنگ زدن
  • جاتوبا
  • مرانتی
  • SA CCA کاج تحت فشار
  • صمغ چوب سالینگا

جمع‌بندی

هرکدام از آلاچیق ها را انتخاب کنید، در نهایت یک ارزش افزوده به ساختمان و سازه خود اضافه کرده اید. هزینه یک آلاچیق بیسار کمتر از تغییر معماری فضاست و از طرف دیگر کارایی فضا را بسیار بالا می برد. نه تنها در فضاهای تجاری مثل کافه و رستوران که در فضاهای شخصی و حیاط خانه هم آلاچیق ها گزینه های کاربردی هستند که آسایش شما را افزایش می دهند. درنهایت اگر همچنان سوالی برایتان مطرح بود در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

  بهترین روش شستشوی انواع سقف متحرک

محصولات آلباتروسمشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست صفحه