استفاده مفید تر از فضا یکی از دغدغه های معماران و صاحبان املاک است. در سال های اخیر استفاده از آلاچیق ها برای بالا بردن کیفیت و کمیت فضاهای باز مورد توجه زیادی قرار گرفته است. این مساله باعث شده طراحی سایه بان ها و آلاچیق ها بسیار متنوع شود. در این مطلب تفاوت بین آلاچیق پرگولا و آلاچیق گازبو بررسی می کنیم.

آلاچیق پرگولا بهتر است یا آلاچیق گازبو ؟

از نظر ساختاری، پرگولاها در مقایسه با گازبوها طراحی جمع جورتر و ساده تری دارند و بسیار زیباتر هستند. اگر هدف آلاچیق در درجه اول ایجاد سایه باشد، بهتر است پرگولا با سقف کامل یا جمع شونده خریداری شود.

پرگولاها می توانند با متصل شدن به دیوار خانه شما، بدون نیاز به مجوز شهرداری و یا فعالیت سنگین معماری و ساخت و ساز، وسعت ملک شما را بیشتر کنند یا می توانند در هر جایی مثل تراس و ایوان یا در حیاط خلوت استفاده شوند.

سقف متحرک

مردم اغلب پرگولا را با گازبو اشتباه می گیرند. تفاوت اصلی بین پرگولا و گازبو در عملکرد سقف است. گازبو پوشش کاملی در مقابل نور خورشید فراهم می کند و از چوب، وینیل یا آلومینیوم با رویه نرم یا سخت ساخته شده است.

با گازبو‌های سفارشی، می‌توانید مطابق با سلیقه تان از بین گزینه های بسیار و طرح های متنوع، سقف و کفپوش آلاچیق را انتخاب کنید. در حالی که پرگولا اجازه می‌دهد تا نور خورشید از میان شبکه مشبک سقف به داخل بتابد. معمولا، پرگولا یک سرپناه و سایه محدود بر روی باغ، مسیر عبور یا پاسیو ایجاد می کند.

  قیمت و خرید سقف متحرک استخر

پرگولاها سازه های بزرگی هستند که معمولاً از چوب ساخته می شوند. در ساختار این آلاچیق از ستون ها (یا تیرها) به عنوان چارچوب استفاده می شود و دارای سقف بسته یا روباز هستند. از نظر سبک، پرگولاها اغلب با گیاهان رونده مثل انگور پوشانده می شوند.

تاریخچه آلاچیق پرگولا

پرگولا‌ها زمانی در گوشه‌های کوچکی در نقاط مختف باغ‌ها قرار می‌گرفتند و برای افراد کمی سایه و مقدار زیادی آرامش فراهم می کرد. اکنون با فناوری جدید می‌توانید یک سایبان اتوماتیک جمع‌شونده به عنوان سقف آلاچیق داشته باشید که هم نور محدود و هم نور کامل را مطابق با خواست و نیاز شما ارائه می دهد.

با این حال، در حال حاضر، پرگولا بیشتر به عنوان نقاط کانونی برای باغ و حیاط خلوت و متصل به خانه رایج است. این آلاچیق معمولاً به عنوان سازه جدید به ایوان یا پاسیو برای ایجاد پوشش و سایه اضافه می شود. به همین خاطر بسیاری از مردم از اصطلاحات «پرگولا» و «پوشش پاسیو» به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

زیپ پرده

این سبک جدید آلاچیق مزایای بسیاری از جمله دسترسی و محافظت در برابر آب و هوا مانند باد یا باران را ارائه می دهد. بسیاری از صاحبان خانه همچنین می توانند با استفاده از آلاچیق پرگولا متصل به دیوار در ساخت آلاچیق در نمای بیرونی خانه در هزینه هم صرفه جویی کنند.

پرگولاها با طراحی جدید فضای خانه مدرن نشان می دهند و با استفاده از گیاهان خودرو و رونده روی آن سبزی و زیبایی خانه را چند برابر می کنند. در واقع آلاچیق ها یک ارزش افزوده برای ملک شما محسوب می شوند.

  تحولات جدید در آلاچیق‌های مدرن

جمعبندی

گازبوها سقف کامل دارند و سایه کامل هم ایجاد میکنند. فرم آنها مشخص و از پیش تعیین شده است. پروگولاها می توانند هم سایه کامل و هم سایه محدود ایجاد کنند. این مساله بستگی به نوع سقف انتخابی دارد. از طرفی آلاچیق پرگولا برخلاف گازبو که فقط بصورت ایستاده و جداست، می تواند متصل تولید شود یا ایستاده و جدا.

محصولات آلباتروسمشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست صفحه