آیا می‌دانستید که همه آلاچیق در واقع برای ایجاد سایه برای افراد درون آن طراحی نشده‌اند؟
علیرغم این واقعیت که امروزه طرح‌های مختلف آلاچیق وجود دارد، این نکته مهم است که در بسیاری از آلاچیق‌ها، سایه به عنوان یک امکان مطرح می‌شود و نه یک ضرورت. به همین دلیل است که ایده‌ها و راه‌های متنوعی برای ایجاد سقف در آلاچیق با استفاده از مواد و تکنیک‌های مختلف وجود دارد.

فرم درخواست مشاوره رایگان

در این مقاله، ما به بررسی انواع مختلفی از سقف‌های آلاچیق می‌پردازیم و نحوه استفاده از مواد و تکنیک‌های متنوع برای ایجاد سایه و کارایی مطلوب در آلاچیق های مدرن را بررسی می‌کنیم. از سقف‌های ثابت گرفته تا سقف‌های کششی پارچه‌ای، از سقف‌های متحرک تا سقف‌های چتری، این مقاله ایده‌های مفهومی را برای طراحی سقف آلاچیق به شما ارائه می‌دهد.

انواع سقف آلاچیق

 • سقف ثابت
 • سقف کششی پارچه‌ای
 • سقف متحرک جمع شونده
 • سقف با تیغه‌های متحرک
 • سقف چتری تا شونده
 • سقف زیپ پرده
 • سایبان جمع شونده
 • دیوارهای پارچه‌ای
 • پوشش‌های ساقه نی
 • سقف بامبو
 • گیاهان زنده
 • پرده آلاچیق

سقف ثابت؛ یک راه حل ساده

یکی از راه‌های ساده‌تر برای ایجاد پوشش سایه آلاچیق، نصب یک سقف ثابت معمولی است. می‌توان از مواد مختلفی مانند چوب، آلومینیوم، فلز و پلی‌کربنات برای ساخت سقف آلاچیق استفاده کرد.
در برخی از موارد، سقف ثابت برای آلاچیق‌های کوچک مناسب نیست، به همین دلیل استفاده از یک سقف پارچه‌ای قابل تنظیم به عنوان یک گزینه دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد. این گزینه برای آلاچیق‌های ساده بسیار مناسب است و با افزودن پوشش، سبک کلی ساختار را به هم نمی‌زند.

  انواع شیشه [۱۰ نوع] و کاربرد هرکدام

سقف‌های ثابت با طبیعت بی‌جان

در ساخت سقف آلاچیق‌های ساده، از پوشش‌های نی و بامبو استفاده می‌شود. نی‌ها به‌ویژه در دوران مصر باستان محبوب بودند و امروزه هم امکان استفاده از آنها وجود دارد، اگرچه بیشتر برای آب و هوای خشک با بارش کم مناسب است.
از سوی دیگر، بامبو می‌تواند علاوه بر ایجاد سایه و محافظت در روزهای آفتابی، یک نمای کاملاً جدید در سقف آلاچیق ایجاد کند.

سقف‌های ثابت با گیاهان

یکی دیگر از انواع ایده‌ها برای طراحی سقف آلاچیق، استفاده از شاخ و برگ زنده و واقعی گیاهان است. برای این منظور گیاهانی مثل ویستریا، انگور و بوته‌های بالارونده که رشد سریع دارند کارآمدتر هستند. در کنار سقف‌هایی که از گیاهان زنده برای آلاچیق طراحی می‌شوند، می‌توانید از پرده‌های مخصوص آلاچیق مانند زیپ پرده هم استفاده کنید که به شما امکان ایجاد سایه بیشتری می‌دهند.

سقف متحرک؛ کنترل بیشتر

از آنجایی که سقف ثابت ممکن است برای همه مناسب نباشد، انواع مختلفی از سقف متحرک و پوشش قابل باز و بسته شدن وجود دارد تا بتوانید میزان حفاظت مورد نیاز در برابر آفتاب یا باران را کنترل کنید.
وقتی از آلاچیق‌هایی که در ساختمان‌ها ساخته می‌شوند صحبت می‌کنیم، یک گزینه محبوب وجود دارد که بسیاری از افراد از آن به عنوان سقف آلاچیق استفاده می‌کنند؛ سقف متحرک. این سقف‌ها که بهترین آن‌ها سقف متحرک برقی است، نوعی سایبان بر روی کل آلاچیق است و با استفاده از آن می‌توانید فضای زندگی خود را گسترش دهید.

سقف متحرک بیوکلیماتیک

سقف متحرک بیوکلیماتیک نوع دیگری از سقف آلاچیق است که دارای تیرهای چرخشی بر روی سقف است، به طوری که می‌توانید میزان سایه یا نور مورد نیاز خود را تنظیم کنید. شکل ساده این سقف‌ها باعث می‌شود به عنوان یک گزینه مناسب برای طراحی شناخته می‌شود. این سیستم می‌تواند متناسب با نیاز شما یک سقف محکم و نفوذناپذیر باشد و یا در زمانی که به سایه نیاز ندارید، به شما اجازه ورود هوای طبیعی را بدهد.

  امکانات مدرن برای خانه‌ها و ویلاهای لوکس (۱)؛ از معماری تا انرژی‌های تجدیدپذیر

سقف متحرک پارچه‌ای

همچنین سقف متحرک پارچه ای برقی یک از انواع سقف متحرک است که امکان استفاده بیشتر از فضاهایی با کاربردهای مختلف مثل تراس را فراهم می‌کند.
می‌توانید برای آلاچیق هم سقف متحرک پارچه‌ای استفاده کنید و برای دیوارهای آلاچیق نیز زیپ پرده نصب کنید. استفاده از این گزینه انتخاب‌های جذاب‌تری را برای طراحی آلاچیق یا سایبان در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید بخش‌های مختلف طرح را طبق سلیقه خودتان تنظیم کنید.

دیوار متحرک برای سایه بیشتر

ایده‌های طراحی برای ایجاد سایه، محدود به سقف آلاچیق نیست. به عنوان مثال، یک ایده دیگر برای برای سایه در آلاچیق، نوعی پرده آلاچیق است که اگر دیواری در آنجا نباشد، می‌تواند به خوبی برای شما سایه اضافی ایجاد کند.
این پرده‌ها اغلب از نوعی پارچه ساخته می‌شوند که ممکن است ضخیم یا نازک باشد و گزینه‌های متنوعی را برای انتخاب مطابق سلیقه شما فراهم می‌کند.

نتیجه‌گیری

یدیم که راه‌های زیادی برای ساختن سقف روی یک آلاچیق استاندارد وجود دارد، از گزینه‌های سنتی تا مدرن و منحصر به فرد. به همین دلیل می‌توانید سقف‌های متنوعی را برای آلاچیق خود انتخاب کنید. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا به شیوه‌های متفاوتی سایه و کاربری مطلوب را در آلاچیق خود ایجاد کنید و آن را به محلی زیبا و کاربردی در فضای باز تبدیل کنید.

محصولات آلباتروسمشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *