افرادی که ملک آنها دارای محوطه است، این امکان را دارند با اجرای سقف متحرک برای حیاط از بودن در فضای باز لذت بیشتری ببرند. این سقف می‌تواند مزایای متعددی مانند راحتی، زیبایی و تطبیق پذیری با انواع فضاهای باز از جمله حیاط خانه‌ها و ویلاها را داشته باشد. افراد می‌توانند سقف متحرک را تنها با فشردن یک دکمه باز و بسته کنند؛ بنابراین چنین تکنولوژی‌هایی در خانه‌های امروزی پیش از اینکه یک انتخاب باشند، یک ضرورت هستند. با این حال، در این مقاله می‌خواهیم در مورد مزیت، انواع و نحوه اجرای سقف متحرک برای حیاط صحبت کنیم.

سقف متحرک حیاط چیست؟

سقف برقی حیاط به یک سازه یا سیستم سقف اشاره دارد که در حیاط یا فضای باز یک ملک نصب می‌شود و قابلیت حرکت دارد. این نوع سقف‌ها به طور معمول در محوطه و حیاط تعبیه می‌شوند تا فضای مناسبی را برای دورهم بودن و استفاده از محیط باز فراهم کنند. همچنین برای جلوگیری از شرایط نامساعد هوایی مانند نور آفتاب یا باران نیز این سقف‌ها استفاده می‌شوند.

سقف متحرک حیاط می‌تواند به صورت اتوماتیک باز و بسته شود. این سقف از مواد متنوعی مانند آلومینیوم، شیشه یا پارچه‌های مقاوم در برابر آب ساخته ‌شود. این سیستم ها معمولاً به منظور تنظیم میزان نور و حرارت وارده به فضا، افزایش کاربری فضای باز در طول سال و ایجاد امکانات چندمنظوره مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، سقف متحرک در روزهای آفتابی می‌تواند باز شود تا نور آفتاب و گرما به داخل حیاط نفوذ کند و در روزهای بارانی نیز می‌تواند بسته شود.

انواع سقف متحرک حیاط

سقف برقی حیاط را می‌توان بسته به مکانیزم و متریال مورد استفاده به انواع مختلف تقسیم کرد. مکانیزم حرکتی این نوع سقف ها غالبا اتوماتیک است و با استفاده از قدرت موتور و ریموت کنترل کار می‌کند. جنس سقف متحرک برای حیاط تابع قسمت‌های تشکیل دهنده آن است. در اغلب موارد، سازه و شاکله اصلی سقف آلومینیومی است، اما پوشش سقف از شیشه، آلومینیوم و یا پارچه های به خصوصی ساخته می‌شود. انتخاب جنس پوشش سقف به نیازهای مختلف مشتریان بستگی دارد.

  چگونه آب استخر خود را شفاف نگه داریم

مزایای سقف متحرک برای حیاط

در ادامه به برخی از فواید سقف متحرک حیاط اشاره می‌کنیم:

 • مزیت اصلی سقف متحرک، توانایی کنترل شرایط آب و هوایی است. افراد می‌توانند در روزهای آفتابی برای لذت بردن از فضای باز سقف را باز کنند و در هوای نامساعد مانند باران یا نور شدید خورشید آن را ببندند.
 • سقف متحرک قابلیت استفاده از فضاهای بیرونی را در طول سال گسترش می‌دهد. با داشتن سقف متحرک می‌توانید از حیاط خود حتی در فصول سردتر یا در هنگام بارندگی نیز استفاده کنید.
 • سقف متحرک می‌تواند افراد را از اشعه‌های مضر UV محافظت کند. این امر خطر آفتاب سوختگی در فضای باز را به کلی از بین می‌برد.
 • افزودن سقف متحرک به حیاط می‌تواند ارزش کلی ملک را افزایش دهد، زیرا چنین ویژگی در نزد خریداران بسیار مطلوب در نظر گرفته می‌شود.
 • سیستم‌های سقف متحرک ما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از نظر انرژی کارآمد باشند و با ایجاد عایق و سایه، هزینه‌های گرمایش و سرمایش را کاهش دهند.
 • افراد می‌توانند از بین متریال، سبک‌ها و طرح‌های مختلف، گزینه ای را انتخاب کنند که با علایق، سبک طراحی محوطه و سایر عناصر معماری آن مجموعه مطابقت داشته باشد.
 • حیاط سرپوشیده با سقف متحرک می‌تواند به عنوان فضایی عالی برای میزبانی مجالس، مهمانی‌ها یا صرف یک وعده غذایی در فضای باز باشد.
 • امکان اتصال سقف متحرک به سیستم هوشمند خانگی وجود دارد. به این صورت مثلاً در ساعت خاصی سقف به طور از پیش تعیین شده باز یا بسته می شود.

اجرای سقف متحرک حیاط

قبل از اجرا و نصب سقف برقی در حیاط ابتدا لازم است که قسمت‌های تشکیل دهنده این نوع سقف را به خوبی بشناسید. در سقف متحرک حیاط با سیستم اتوماتیک، از اجزایی مانند موتور، پروفیل‌های آلومینیومی، حسگرها، یراق آلات و پوشش اصلی استفاده شده است. قبل از اجرای سقف متحرک برای حیاط، وضعیت محوطه از نظر محدودیت فضا، دیوارهای کناری و شکل هندسی توسط متخصصان با ابزارهای دقیقی بررسی می‌شود.

  انواع مختلف سقف [۱۱ نوع] از نظر جنس و طراحی

مراحل اجرای سقف متحرک برای حیاط عبارتند از:

 1. ستون گذاری یا ایجاد اتصالات زیر ساختی سقف متحرک
 2. شاسی کشی سقف متحرک
 3. ریل گذاری سقف متحرک
 4. مونتاژ قطعات و نصب پوشش اصلی سقف متحرک

کاربردهای سقف متحرک حیاط

سقف متحرک می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. در ادامه به برخی از موارد استفاده از این سقف ها اشاره می‌کنیم:

 • فضای نهار خوری: ترتیب دادن یک وعده نهار در فضای باز تجربه بسیار متفاوتی خواهد بود. بدین ترتیب شما می‌توانید در کنار خانواده و دوستان از وعده‌های غذایی خود لذت ببرید.
 • فضای سرگرمی: حیاط خود را برای میزبانی از مجالس، مهمانی‌ها و حتی شب‌های بازی و سرگرمی با سقف متحرک تجهیز کنید.
 • پوشش استخر: سقف متحرک می‌تواند باعث شود تا شما از استخر خود در تمام طول سال (تابستان و زمستان) استفاده کنید.
 • محافظت از گیاهان: سقف متحرک گیاهان حساس را از آب و هوای سخت، آفات یا نور خورشید محافظت می‌کند. این سقف می‌تواند برای گلخانه نیز استفاده شود.
 • پارک خودرو: از سقف متحرک برای پوشاندن وسایل نقلیه خود استفاده کنید تا خودرو به دور از نور آفتاب و عوامل محیطی دیگر باشد.
 • فضاهای تجاری: یک مجوعه اداری یا تجاری می‌تواند از فضای باز خود برای جلسات و یا ارائه خدمات به مشتریان استفاده کند.

قیمت سقف متحرک حیاط

قیمت سقف برقی برای حیاط به عوامل مختلفی بستگی دارد. اندازه حیاط یا مساحتی که باید توسط سقف متحرک پوشش داده شود، عامل مهمی در تعیین قیمت است. نوع و کیفیت مصالح به کار رفته در ساخت سقف نقش بسزایی در قیمت آن دارد. طراحی و پیچیدگی سیستم سقف می‌تواند به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر بگذارد.

   مقایسه آلاچیق متحرک (ایستاده) با آلاچیق ثابت (متصل)

برخی از سقف‌های متحرک از سیستم‌های اتوماسیون بهره می‌برند. اتوماسیون و پیچیدگی سیستم‌های کنترلی نیز می‌توانند بر قیمت تأثیر بگذارد. کنترل از راه دور یا ادغام با سیستم‌های خانه هوشمند می‌تواند هزینه را افزایش دهد. اگر به ویژگی‌های سفارشی یا عناصر طراحی خاص مانند سیستم‌های روشنایی، گرمایش یا تهویه نیاز داشته باشید، جملگی این موارد نیز به هزینه می‌افزایند.

کلام آخر

تصمیم برای خرید سقف متحرک برای حیاط باید بر اساس آب و هوای شما، نحوه استفاده از فضا و بودجه‌تان باشد. شما با انتخاب این سقف می‌توانید مزایای زیادی را به دست آورید و از فضای باز خود برای استفاده شخصی یا تجاری بهره ببرید. این نوع سقف‌ها پیشرفته هستند و امکان اتصال به سیستم هوشمند خانه را دارند. به هر روی، مهم است که بهترین سازنده سقف متحرک حیاط را پیدا کرده تا بالاترین کیفیت را دریافت کنید.

محصولات آلباتروسمشاهده همه

فهرست صفحه