پی وی سی توسط شیمیدان فرانسوی هنری ویکتور رگنو در سال ۱۸۳۵ و سپس توسط شیمیدان آلمانی یوگن بومان در سال ۱۸۷۲ تهیه شد، اما تا سال ۱۹۱۲ ثبت اختراع نشد، زمانی که شیمیدان آلمانی دیگری به نام فردریش هاینریش آگوست کلاته از نور خورشید برای شروع پلیمریزاسیون وینیل کلراید استفاده کرد.

در این مطلب درباره کاربردهای پی وی سی، مزایای آن و موارد استفاده از پی وی سی صحبت می کنیم.

تاریخچه پی وی سی

کاربرد تجاری پلاستیک در ابتدا به دلیل سختی شدید آن محدود بود. در سال ۱۹۲۶، Waldo Lunsbury Semon، که برای شرکت B.F. Goodrich در ایالات متحده کار می کرد، به منظور بدست آوردن یک پلیمر غیراشباع که بتواند لاستیک را به فلز متصل و هالوژن زدایی کند، با ساخت PVC در یک حلال با نقطه جوش بالا ، چیزی را تولید کرد که اکنون می شناسیم.

کشف این محصول انعطاف پذیر و خنثی عامل موفقیت تجاری پلیمر بود. گودریچ با نام تجاری Koroseal، از پی وی سی مهر و موم ضربه‌گیر، عایق سیم برق و محصولات پارچه‌ای روکش‌شده تولید کرد.
پی وی سی به دو شکل اصلی وجود دارد:

 • صلب یا غیر پلاستیک (گاهی اوقات به اختصار UPVC گفته می شود).
 • انعطاف پذیر یا پلاستیکی شده.

فرم سخت PVC در ساخت و ساز برای کاربردهای لوله و پروفیل مانند درب و پنجره استفاده می شود. همچنین در ساخت بطری ها، بسته بندی های غیر خوراکی، ورقه های پوشش دهنده مواد غذایی و کارت ها (مانند کارت های بانکی یا عضویت) استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده Pvc چیست؟

PVC مخفف محصول پلی وینیل کلراید است. پی وی سی که اغلب به سادگی به عنوان یک “پلاستیک” یا حتی “وینیل” نامیده می شود، یک ماده ترموپلاستیک ساخته دست بشر است که در طیف گسترده ای از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به خواص ترموپلاستیک این پلیمر، می توان آن را در حالت های انعطاف پذیر یا صلب بسته به کاربرد یا استفاده مورد نیاز طراحی کرد.

یک ماده ترموپلاستیک، ماده ای است که می تواند به راحتی گرم شود تا به اشکال مختلف دربیاید و خنک شود و دوباره سفت شود. این روند می تواند بارها و بارها تکرار شود. این ویژگی ترموپلاستیک چیزی است که PVC را قادر می‌سازد تا در بسیاری از موارد، مورد استفاده قرار بگیرد.

اجزای اصلی PVC

اجزای اصلی PVC عبارتند از اتیلن (C2H4)، گازی بی رنگ که از نفت به دست می آید، و کلر که از طریق الکترولیز آب شور به دست می آید. کلر ۵۷ درصد از جرم مونومر یا مولکول وینیل کلرید را تشکیل می دهد، در حالی که سهم کربن و هیدروژن به ترتیب ۳۸ و ۵ درصد است.

انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارد، چه طبیعی و چه مصنوعی. تمام پلاستیک ها پلیمرهای (زنجیره های بلند) مونومرهای آلی (واحدهای مجزا) هستند. ترکیبات آلی آنهایی هستند که از اتم‌های کربن تشکیل شده‌اند که با پیوندهای کووالانسی یا مشترک، مانند اتیلن، به عناصر دیگر متصل شده‌اند. فرآورده های نفتی، مانند هیدروکربن ها، چنین ترکیبات آلی هستند.

مونومر PVC همان مونومر وینیل کلرید (VCM) است. در مورد وینیل کلرید، دو اتم کربن یک پیوند دوگانه با یکدیگر و پیوندهای منفرد به سه اتم هیدروژن و یک اتم کلر دارند.

برای تشکیل PVC پلیمری، این واحدهای مجزا باید در یک زنجیره طولانی از واحدهای تکرار شونده به هم بپیوندند. در این فرآیند که پلیمریزاسیون نامیده می‌شود، اتم‌های کربن وینیل کلرید از طریق فرآیندهای مختلف باعث ایجاد پیوندی با یکدیگر می‌شوند و به کربن‌های واحدهای دیگر وینیل کلرید می‌رسند و پیوندهای کووالانسی بین واحدها ایجاد می‌کنند.

  ۷ نوع مبلمان مناسب فضای باز

کاربردها و خواص پی وی سی

خواص PVC کاملا منحصر به فرد است. پی وی سی به دلیل خواص منحصر به فرد خود در محصولات مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بهترین دلایل این امر این است که پی وی سی در طبیعت بی شکل است. یعنی این ماده به راحتی با سایر مواد شیمیایی ترکیب می شود.

خواص پی وی سی

برخی از خواص پی وی سی به شرح زیر است:

 • پی وی سی سبک، محکم و از همه مهمتر مقاوم در برابر سایش است.
 • این پلیمر مصنوعی در برابر تمام اعمال اضافی انجام شده توسط هر گونه مواد شیمیایی معدنی بسیار مقاوم است.
 • دوام PVC بسیار خوب است، بنابراین می توان عمر طولانی تری را انتظار داشت.
 • استفاده از PVC در هر محصولی می تواند به محافظت از آن در برابر شرایط آب و هوایی شدید کمک کند. طبیعتاً بدون ضربه و بدون خوردگی است.
 • نسخه صلب پی وی سی استحکام کششی زیادی را ارائه می دهد و ماهیت بسیار سفت و سختی دارد.
 • اجسام تولید شده از پی وی سی به دلیل خواص منحصر به فرد خود نیاز به نگهداری زیادی ندارند و در برابر گریس و سایر روغن ها مقاومت می کنند.

در دنیای امروز، پی وی سی بیشتر در صنعت تولید استفاده می شود. استفاده از این محصول روزانه در حال افزایش است. به این دلیل است که آنها به هزینه های تولید پایین نیاز دارند و نیازی به نگهداری ندارند. افراد می توانند برای مدت بسیار طولانی از آن استفاده کنند. در اینجا لیستی از موارد استفاده از PVC آورده شده است:

 • دستگاه های الکتریکی
 • الکترونیک
 • بخش خودرو
 • صنعت پزشکی
 • بسته بندی
 • ساخت و ساز

کاربردهای PVC

پی وی سی زمانی که با سایر مواد شیمیایی مخلوط می شود، محصولاتی عالی برای کاربردها مختلف تولید می کند. این یکی از دلایلی است که از پی وی سی تقریباً در هر صنعتی بسیار استفاده می شود. در اینجا برخی از کاربردهای پلاستیک پی وی سی آورده شده است:

 • از نوع پلاستیکی پی وی سی در کفپوش ها استفاده زیادی می شود که به PVC-U معروف است. از طرف دیگر، از نوع غیر پلاستیکی آن برای ساخت قاب پنجره استفاده می شود.
 • نسخه سفت و سخت پلاستیک PVC برای ساخت خطوط لوله فاضلاب و سایر کاربردهای لوله استفاده می شود. جالب اینجاست که هزینه و طول عمر این لوله ها بسیار بیشتر از سایر محصولات ترکیبی موجود در بازار است.
 • هر دو نوع PVC در زمینه های ساختمانی برای عایق کاری سیم های برق استفاده می شود. آنها همچنین برای کفپوش در بیمارستان ها، خانه ها، مدارس، موسسات و سایر مناطق استفاده می شوند.
 • صنایعی مانند صنایع برق، الکترونیک و خودرو از آن استفاده می کنند.
 • پی وی سی ها نیز تا حد زیادی در شیلنگ باغ و تودوزی چرمی استفاده می شوند.

اینها برخی از کاربردهای پلاستیک PVC در سراسر جهان و صنایع آن بود. پی وی سی به طور گسترده ای برای ساخت لوله استفاده می شود زیرا در برابر نفت سفید بسیار مقاوم است. در واقع، نه تنها نفت سفید، بلکه در مقابل اسیدها و گازهای خطرناک دیگر نیز مقاوم است.

به غیر از لوله ها، پلاستیک PVC در محصولات روزمره نیز استفاده یا دیده می شود. بزرگترین تولید کننده پلاستیک PVC شرکت Shintech در ایالات متحده است. این شرکت تولیدی نقش عمده ای در توزیع PVC در سراسر جهان ایفا می کند. در اینجا برخی از محصولات پی وی سی آورده شده است:

 • کابل های عایق پی وی سی
 • کابل های انعطاف پذیر PVC
 • کابل برق پی وی سی
 • سیم خاردار با روکش پی وی سی
 • سیم فولادی
 • کارت های پی وی سی
 • پانل دیواری
 • قالب های لوله
 • تخته های فوم
  تفاوت بین آلاچیق پرگولا و آلاچیق گازبو

اینها برخی از محصولات روزمره ای هستند که PVC برای تولید آنها استفاده می شود. در واقع این محصولات طول عمر بیشتری نسبت به سایر محصولات خواهند داشت.

پارچه های با روکش PVC

روکش PVC یک نوع روکش پلاستیکی است که معمولاً بر روی پارچه یا سایر مواد استفاده می‌شود تا آنها را در برابر آب، رطوبت، گرد و غبار و سایر عوامل محیطی محافظت کند. این روکش معمولاً از پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته شده است که انعطاف پذیری و مقاومت مناسبی را در برابر شرایط مختلف فراهم می‌کند.

پارچه‌های با روکش PVC معمولاً برای ساخت کیف‌ها، پتوها، پارچه‌های بسته بندی، سقف متحرک پارچه ای پوشش‌های محافظ برای مبلمان یا محافظت از محصولات در برابر باران و عوامل محیطی دیگر استفاده می‌شوند. این روکش می‌تواند به عنوان یک لایه محافظ کارایی بالا بر روی پارچه قرار گیرد و ویژگی‌های ضدآب و مقاومت در برابر سایش و تماس با عوامل مختلف را به پارچه اضافه کند.

از آنجا که روکش PVC به پارچه اضافه می‌شود، این پارچه‌ها معمولاً قابل شستشو هستند و می‌توانند در برابر آب و رطوبت مقاومت کنند.

استفاده از پی وس سی در سقف متحرک

از نوع انعطاف پذیر پی وی سی در سقف متحرک استفاده می کنند. زیرا از طرفی مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی، باران و… نشان می دهد و از طرف دیگر عایق صوتی، حرارتی خوبی نیز محسوب می شود. قابلیت انعطلف پذیری آن باعث می شود به راحتی در سقفه متحرک استفاده شود و کمک کند که فضاهای سر باز در مواقع مورد نیاز بسته و پوشیده شود.

سایر موارد استفاده از PVC

PVC یک ماده همه کاره است. می تواند به اندازه لوله های صنعتی سفت، به اندازه پوشش پلاستیکی انعطاف پذیر و به نازکی و انعطاف پذیری پوشش دیوار باشد. همچنین، می توان آن را کاملا شفاف تولید کرد یا با هر رنگ دلخواه مطابقت داد.

پی وی سی در اشکال مختلف و کاربردهای متعددی در زندگی روزمره استفاده می شود. یک ماده پرکاربرد در کارهای ساختمانی است، از پنجره گرفته تا کابل. در اینجا به برخی از کاربردهای PVC اشاره می کنیم:

لوله‌های آب: لوله‌های UPVC سفت و محکم هستند. مقرون به صرفه با مقاومت بالا در برابر ضربه، آب، آب و هوا، مواد شیمیایی و محیط های خورنده. نرخ شکستگی آن به اندازه یک درصد نرخ شکستگی سیستم های فلزی ریخته گری است. لوله های پی وی سی در کاربردهای بهداشتی، سیم کشی زیرزمینی و توزیع آب استفاده می شود. کاربرد عمده UPVC انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب از طریق لوله است.

کشویی و پنجره: UPVC برای تولید قاب‌های کشویی و پنجره‌هایی استفاده می‌شود که بادوام، مقرون به صرفه، نگهداری آسان و سبک وزن هستند. پنجره های UPVC ساختار قوی تر، عایق بهتر و هدایت حرارتی کمتری را ارائه می دهند. پی وی سی می‌تواند در انواع درب و پنجره گیوتینی و اسلایدر استفاده شود.

کابل‌ها و سیم‌ها: PVC ضد حریق است و خواص عایق الکتریکی خوبی برای مقاومت در برابر تغییر دما و رطوبت دارد. در نتیجه یکی از رایج ترین و قابل اعتمادترین مواد مورد استفاده در سیم کشی و کابل برق است. سیم های پی وی سی کم هزینه، انعطاف پذیر و در مقایسه با پلی اتیلن استحکام کششی بالایی دارند.

  امکانات مدرن برای خانه‌ها و ویلاهای لوکس (۲)؛ از امنیت تا هوشمندسازی

مستربچ: مستربچ های پی وی سی برای ساخت بطری هایی استفاده می شوند که می توانند در صنایع مختلف مصرف شوند. PVC در برابر مواد جامد آلی مضر، بازهای قوی و اسیدهای قوی به شدت مقاوم است. بطری های ساخته شده از پی وی سی یک انتخاب عالی برای سرکه، روغن معدنی، شامپو، سس سالاد و لوازم آرایشی هستند، همگی به دلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی، گرما، روغن و گریس.

بسته بندی: PVC همچنین یک ماده محبوب است که در صنعت بسته بندی استفاده می شود. از آنجایی که PVC انعطاف پذیر، بادوام و سبک است، در بسته بندی برای حفظ یکپارچگی محصولات داخل، از جمله داروها، استفاده می شود. وینیل سفت و سخت در بسته بندی انعطاف پذیر برای محافظت از داروها، محصولات مراقبت شخصی و سایر کالاهای خانگی استفاده می شود. یک محصول، کاربردهای بسیار زیاد. شگفت انگیز است.

پزشکی: PVC انعطاف پذیر نقش ایمنی حیاتی در توزیع داروی نجات دهنده از طریق کیسه های IV و لوله های پزشکی ایفا می کند. ظهور کیسه‌های جمع‌آوری خون پی‌وی‌سی پیشرفت چشمگیری بود، زیرا کیسه‌های خون انعطاف‌پذیر و نشکن هستند و درمان پزشکی سرپایی را افزایش داده و به عنوان پایه‌ای برای بانک‌های خون مدرن عمل می‌کنند.

غیر از اینها، پی وی سی در ساخت مانتوهای بارانی، چکمه و پانچو ضد آب نیز استفاده می شود.

پلی وینیل کلراید یکی از محبوب ترین پلاستیک های مورد استفاده در ساختمان ها و ساختمان سازی است. از لوله های آب گرفته تا قاب پنجره ها دارای خواص بسیاری است. از آنجایی که قوی، بادوام و مقرون به صرفه است، در بسیاری از کاربردها نسبت به فلزات دیگر مانند چوب، فلز، بتن و خاک رس برتری دارد.

برخی از مزایای پی وی سی

مقرون به صرفه: پی وی سی در کنار خواص فیزیکی و فنی آن، هزینه بسیار خوبی نیز دارد، به هین دلیل چندین دهه است که یک ماده محبوب برای کاربردهای ساختمانی بوده است. مزایای عملکرد به عنوان یک ماده از نظر قیمت بسیار رقابتی است، این ارزش نیز با ویژگی هایی مانند دوام، طول عمر و نگهداری کم آن افزایش می یابد.

محکم و سبک: پی وی سی در برابر سایش مقاوم است، وزن سبک، جنس سخت و استحکام مکانیکی خوبی دارد که آن را به یک ماده عالی برای استفاده در کاربردهای ساختمان و ساخت و ساز و سقف متحرک تبدیل می کند.

قابلیت استفاده آسان: نصب PVC آسان است. می توان آن را برش داد، شکل داد، جوش داد و به راحتی به سبک های مختلف متصل کرد. سبک بودن مشکلات دستی را کاهش می دهد.
سازگار با محیط زیست: PVC یک ماده غیر سمی است. به محیط زیست آسیب نمی رساند. این استاندارد با تمام استانداردهای بین المللی بهداشت و ایمنی را برای محصولات و برنامه هایی که برای آنها استفاده می شود مطابقت دارد.

به طور خلاصه، PVC ماده ای کم هزینه و همه کاره با کاربردها و مزایای متعدد است.

پی وی سی یک محصول شیمیایی بسیار ویژه است که تا به حال در دنیای بشر ایجاد شده است. استفاده از این پلاستیک خاص باعث صرفه جویی در هزینه های زیادی برای انسان ها و مشاغل در سراسر جهان شده است. اکنون کاربردهای پلاستیک پی وی سی، محصولات پی وی سی، و خواص پی وی سی را می دانیم. همچنین دلیل استفاده گسترده از PVC در ساخت لوله ها را نیز در مقاله بالا مورد بحث قرار دادیم.

محصولات آلباتروسمشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست صفحه