موتور توبولار که با عنوان موتور خطی لوله ای نیز شناخته می شود، از روتور مغناطیسی و یک سیم پیچ الکتریکی در یک محفظه تشکیل شده است. میله پیستون روتور مغناطیسی است (آهن رباهایی که در فواصل ثابت در یک لوله قرار می گیرند).

جعبه سیم پیچ برقی است. روتور مغناطیسی از طریق یک قسمت کشویی پلاستیکی که در جعبه سیم پیچ قرار دارد حرکت می کند. هنگامی که سیم پیچ انرژی می گیرد، روتور مغناطیسی حرکت می کند. این موتور با استفاده از یک سیستم یکپارچه اندازه گیری فاصله، تشخیص موقعیت را امکان پذیر می کند.

در این مطلب درباره موتور توبولار، نحوه کار آن، موارد استفاده از آن و معایب و مزایای این موتور صحبت می کنیم.

موتور توبولار  (توبلار) چیست؟

موتور توبولار (tubular) یکی از انواع موتور های الکتریکی برای سایبان برقی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. این موتور به علت لوله ای و تیوبی بودن فرم بدنه آن، به این اسم شناخته می شود. موتور های توبلار کاربرد های بسیاری دارند که یکی از اصلی ترین کاربرد های این موتور ها در سایبان ها یا همان سقف متحرک و کرکره ها است.

این موتور ها با وزن های ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۴۰ نیوتن موجود می باشند که مجهز به سنسور باد و باران و نور به همراه ریموت ریسیور می باشند.

استفاده از موتور توبولار در سقف متحرک

انواع مختلفی از سقف متحرک در بازار وجود دارد که در سایبان های پارچه ای تا سقف استادیوم های ورزشی به کار برده می شود. برای هر کدام از موارد، این سیستم‌ها به شکل متفاوت عمل می‌کنند اما در کل دو روش متداول عملکرد برای موتورهای توبولار وجود دارد: موتوری و خودکار.

  چگونه یک اتاق آفتاب‌گیر طراحی کنیم: ترفندهایی برای متخصصان

موتورهای مورد استفاده در آلاچیق سایبان متحرک از نوع لوله ای هستند. هندسه بدنه، عملکرد آن و مشخصات فنی خاص این موتورها، آن را به مناسب ترین و بهینه ترین موتور برای سقف های متحرک تبدیل کرده است.

منبع تغذیه مورد استفاده در این موتورها تک فاز، ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز می باشد. زمان کارکرد این موتورها ۴ دقیقه، گشتاور بین ۸۰ تا ۱۲۰ نیوتن، دمای کار هسته موتور از ۲۰- تا ۵۰+ درجه و دمای کار موتور تا ۱۶۰ درجه می باشد. توان مصرفی آن نیز بین ۱۳۰ تا ۲۵۰ وات است.

سقف‌های متحرک با موتور توبولار، استفاده بسیار راحت تری نسبت به انواع دیگر آن دارد. این سقف ها از طریق کنترل از راه دور یا سوئیچ دیواری کار می کنند و با استفاده از یک موتور باز یا جمع می شود.

سقف‌های متحرک هلیو اسکرین از طریق یک میله پشتیبانی پارچه‌ای موتوردار کار می‌کند که با استقرار سیستم، سقف پارچه ای را باز می کند و در صورت جمع شدن میله‌های پارچه‌ای را به سمت عقب می‌کشد.

این سیستم‌ها معمولاً هر چیزی از پاسیوهای مسکونی و استخرها گرفته تا بارها و رستوران‌های تجاری را پوشش می‌دهند.

سقف متحرک آلومینیومی

موتور توبولار در سایبان متحرک

طیف گسترده ای از موتورهای توبولار یا لوله ای بصورت عمده برای سایبان های متحرک ساخته می شود و این موتورها به یک محصول رایج برای این مورد استفاده تبدیل شده اس. این سایبان ها امکان استفاده بیشتر از امکانات خانه یا فضای کار را فراهم می کند. شما در هر شرایط آب و هوایی می توانید از همه ی فضا استفاده کنید.

از سایبان‌های فلزی و روکش‌های فلزی برای پاسیو نیز می توان استفاده کرد. این سایبان ها نصب ساده‌تر و مقاومت بیشتری دارند.

امروزه مجموعه‌ای غنی از سایبان‌های RV برای سایبان‌های کمپر و سایبان‌های خودرو تولید می شود. این موتورهای لوله ای برای سایبان های متحرک برای ون های کمپر، اتوبوس های RV، موتورخانه ها و حتی اتومبیل ها مناسب هستند.

  ایده‌هایی برای طراحی سقف آلاچیق

سایبان های متحرک با موتور توبولار برای ایجاد سایه در یک روز آفتابی در ساحل، دور کردن سر و صدای طبیعت در پارک محلی یا شلوغی و بحث اعضای خانواده و دوستان در یک جشنواره موسیقی هم می تواند استفاده شود.

موتور توبولار در سایبان های متحرک برای خانه ها یا ساختمانها به عنوان یک سازه موقت و قابل جمع شدن منلسب است که هر زمان که بخواهید می توانید آن را از سازه اصلی جدا کنید.

این سایبان ها به طور کلی سبک تر هستند و نصب و استفاده راحت تری دارند و به دلیل موقت بودن و قابل جابجایی بودن، مشکلات بالقوه کمتری در خصوص قوانین ساختمانی و ساخت و ساز دارند. سقف های متحرک برای ایجاد فضای اضافی و سایه موقت برای مهمانی ها و مجالس کوچک با دوستان و خانواده عالی هستند.

سایبان پاسیو همچنین می تواند بصورت نیمه دائمی در خانه نصب شود. نمونه هایی از این موارد، سقف متحرک یا سقف آفتاب گیر، یک روشی سریع و آسان برای گسترش سایه به فضاهایی در کنار خانه یا حتی در قسمت جلو است. برای استفاده از فضای بیرونی حتی در زیر نور خورشید ایده آل است.

نحوه کار موتور توبولار

موتور توبولار یا تیوبولار همانگونه که از نامش پیداست در لوله قرار میگیرد و همانند یک آرمیچر عمل کرده که با چرخش خود باعث چرخش لوله می شود. گرمای تولید شده در موتور به جهت اینکه با فضای خارج در ارتباط نیست به راحتی خارج نمیشود!

این مساله هم یک مزیت است هم یک عیب. مزیت است بدلیل این که موتور در درون لوله (شفت) است و فضایی را اشغال نمیکند و درنتیجه اندازه رول درب اتوماتیک به حداقل میرسد، عیب را هم میتوان عدم تخلیه مناسب گرمای موتور عنوان کرد. اما سوال اینجاست که اگر محدودیت فضا داشته باشیم مساله تخلیه گرمایی چگونه برطرف شود؟

  ۱۵ نوع پرده برای انواع اتاق و پنجره

راه حل تخلیه گرمای موتور توبولار

به علت رقابت منفی در بازار امروز کشور که بعضی واردکننده ها کیفیت را فدای قیمت کرده اند متاسفانه باید گفت خیلی از مارکهای موجود از موتور آلومینیومی یا آلومینیوم با روکش مس استفاده میکنند، آلومینیوم در مجاورت گرما بسیار آسیب پذیر است و حتی امکان سوختن آن نیز هست.

اگر از موتور توبولار با سیمپیچ مس استفاده کنید ، بدلیل ساختار ماهیتی فلز مس (دیرتر گرم میشود و سریع تر تخلیه گرمایی میشود) عمر مفید موتور بسیار بالا بوده و با وجود محصور بودن آسیب نخواهد دید.

طبق تجربه، استفاده از موتورهای توبولار ۱۸۰ نیوتن و بیشتر به علت دلایل گفته شده، برای دهنه های بزرگتر از ۱۶ متر مربع حتی با سیمپیچ مس پیشنهاد نمی شود، شاید بپرسید چرا ؟

علت عدم استفاده از موتور توبولار در دهنه های بزرگ

  • تولید گرمای زیاد در موتورهای توبولار صنعتی
  • تردد بیشتر در دربهای صنعتی
  • درصورت خرابی موتور نیاز به باز کردن قسمت اصلی درب(شفت) است که در دربهای بزرگ پردردسر و هزینه برتر است.
  • در متراژهای بزرگ بدلیل عریض بودن دهنه فشار بیشتری بر موتور وارد خواهد شد.

چه زمانی از موتور توبولار استفاده کنیم؟

با بکارگیری موتور توبولار با سیمپیچ مس برای دهنه های با متراژ نهایتا ۱۶ مترمربع در واقع تا قدرت ۱۴۰ نیوتن می توانید با خیال راحت از ان استفاده کنید .

توصیه ها در استفاده از موتور توبولار

  • پوشاندن قسمت لیمیت سویچها جهت جلوگیری از نفوذ آب
  • استفاده از اندکپ فلزی به جای پلاستیکی
  • دقت در کانکشن لوله با موتور (پیچ در محدوده لیمیت سویچ استفاده نشود)
  • استفاده از مدارفرمان استاندارد با گارانتی و فابریک به جای مدارهای متفرقه

جمع‌بندی

در نهایت با توضیحاتی که درباره موتور توبولار یا موتور لوله ای دادیم، میتوان نتیجه گرفت درصورت محدودیت فضا و ارتفاع، استفاده از موتورهای توبولار سیمپیچ مس تا ابعاد متوسط پیشنهاد میشود و برای دهنه های بزرگ بخصوص در شهرهای با آب و هوای گرم ،موتورهای ساید مناسب تر است. همچنین استفاده از موتور توبولار در سقف متحرک نیز بسیار کارآمد و کاربردی است.

محصولات آلباتروسمشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست صفحه