درست است که سقف متحرک می‌تواند زیبایی و راحتی را به ملک شما بیاورد، اما با بی‌توجهی در نگهداری از این سقف ممکن است در بلند مدت متحمل پرداخت هزینه‌های مربوط به تعمیرات شوید. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، دانستن نحوه شستشوی انواع سقف متحرک ضروری است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار ایجاد یک روال منظم است.

فرم درخواست مشاوره رایگان

اهمیت شستشوی انواع سقف متحرک

سقف‌های متحرک نیز به مانند دیگر سقف ها و پوشش ها به نظافت و شستشوی منظم و برنامه ریزی شده نیاز دارند. مهمترین دلیل برای تمیز کردن سقف متحرک، حفظ زیبایی آن است. به ویژه برای کسانی که کار تجاری می‌کنند، مثلاً رستوران یا کافه دارند، زیبایی سقف و به طور کلی محیط، مهمترین ملاک در جلب نظر مشتری است. گرد و غبار، برگ‌ درختان، فضولات پرندگان، حشرات و سایر عوامل محیطی به مرور زمان روی سقف‌های متحرک می‌نشینند. بنابراین این عوامل ظاهر سقف‌ها را زشت و نامطلوب نشان می‌دهند.

از دلایل مهم در شست و شوی سقف متحرک، افزایش دوام سقف است. درحقیقت، برخی از عوامل خارجی می‌توانند باعث آسیب به پوشش و سایر قسمت‌های سقف شود. برای مثال، باران‌های اسیدی و اکسید شدن گوگرد و نیتروژن می‌توانند باعث پوسیدگی پوشش سقف پارچه‌ای شوند. بنابراین شستن سقف متحرک پارچه‌ای برای افزایش عمر آن اهمیت زیادی دارد.

  انواع درب در ساخت و ساز [۱۰ درب پرکاربرد] + کاربرد هرکدام

شستن سقف متحرک شیشه‌ای از منظر دیگری مهم است. این سقف به خاطر عبور نور و شفافیت جزء محبوب‌ترین انواع متریال برای پوشش سقف محسوب می‌شود. درواقع، زیبایی و عملکرد بهینه این نوع سقف به ویژه در استخرها به تمیزی شیشه بستگی دارد. کثیف بودن شیشه نه تنها جذابیت کلی سقف متحرک را کاهش می‌دهد، بلکه جلوی عبور نور را می‌گیرد. تمیز کردن شیشه سقف متحرک در کلان شهرهایی مانند تهران که با آلودگی دست و پنجه نرم می‌کند، باید به یک برنامه روتین ماهانه تبدیل شود.

نحوه شستن سقف متحرک پارچه‌ای

شستن سقف متحرک پارچه‌ای کمی چالش برانگیزتر از سقف شیشه‌ای است. بدین دلیل که پارچه حساسیت بیشتری نسبت به شیشه دارد. توصیه می‌شود از مواد شیمیایی اسیدی برای شستشوی این نوع سقف استفاده نکنید، زیرا باعث کاهش عمر پارچه می‌شود. استفاده از آب با فشار معقول و نهایتا همراه با یک پارچه یا جاروی نرم و بلند کفایت می‌کند.

اگر هم لکه‌های سختی روی پارچه سقف متحرک ایجاد شده‌اند که به سختی از بین می‌روند، بهتر است از خدمات پس از فروش سقف متحرک آلباتروس کمک بگیرید. همچنین به هیچ عنوان از واترجت (آب با فشار خیلی زیاد) یا مواد شوینده قوی استفاده نکنید. استفاده از برس نرم و آب ولرم برای سقف متحرک پارچه‌ای نهایت کاری است که باید انجام دهید.

نحوه شستن سقف متحرک شیشه‌ای

شستن سقف متحرک شیشه‌ای راحت‌تر از سقف پارچه‌ای است. بدین دلیل که شیشه را می‌توان با اکثر مواد شوینده و با فشار آب تمیز کرد. ابتدا بهتر است گرد و غبار را با پارچه نرم از روی شیشه بردارید. سپس مقداری مواد شوینده را به تمامی قسمت‌های سقف بزنید و با شلنگ پر فشار و آب گرم اقدام به تمیز کردن شیشه کنید. این کار خیلی سریع انجام می‌شود و شما می‌توانید در نهایت شیشه سقف خود را به خوبی تمیز کنید.

توجه داشته باشید که از مواد شیمیایی قوی، ابزارهای تیز یا پارچه‌های خشن برای تمیز کردن سقف متحرک شیشه‌ای استفاده نکنید، زیرا ممکن است روی شیشه خط بیندازند و باعث آسیب دائمی شوند. همچنین در هر دو سقف متحرک شیشه‌ای و پارچه‌ای مهم است که ابتدا سیستم برقی آن را قطع کنید تا احتمال خطر کاهش یابد. درنهایت، اگر تمیز کردن سقف شیشه‌ای برای شما سخت است، از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

  جنس پارچه سقف متحرک چیست؟

هر چند وقت یکبار سقف متحرک آلومینیومی را تمیز کنیم؟

شستن سقف متحرک آلومینیومی باید به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام شود. تعیین مدت زمان شستشو به عوامل مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی، نوع کاربری (منزل یا مکان تجاری) موقعیت جغرافیایی محل، جنس پوشش و سازه سقف بستگی دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آلودگی هوا باعث نشستن کثیفی و گرد و غبار روی سقف می‌شود، پس باید زود به زود سقف را تمیز کنید. اگر یک رستوران یا کافه دارید یا استخر روباز عمومی را مدیریت می‌کنید، باید هر چند روز یک بار برای تمیز کردن اقدام کنید.

نکات مهم در شستشوی انواع سقف متحرک

  • نگذارید آلودگی‌ها زمان زیادی روی پارچه بماند، زیرا تمیز کردن پوشش سقف را سخت‌تر می‌کنند.
  • برای لکه‌های قوی و سرسخت باید به سراغ محلول های غیر اسیدی و ترجیحا با PH خنثی بروید که قدرت تمیزکنندگی بالایی دارا باشند.
  • پس از شستشوی سقف متحرک بگذارید تا سقف کاملاً خشک شود، سپس برای بستن آن اقدام کنید.
  • اگر آب زیادی روی پوشش سقف بماند و شما آن را برای مدتی جمع کنید، آب اضافی باعث ایجاد بوی بد، کپک و قارچ می‌شود.
  • اجزای فلزی و پروفیل‌های سقف را می‌توانید با مواد شوینده مناسب به همراه آب ولرم و دستمال نرم تمیز کنید.
  • سعی کنید زودتر کثیفی‌هایی مانند فضولات پرندگان و حشرات را حذف کنید، زیرا بعدها به لکه‌های سرسخت تبدیل می‌شوند.

کلام آخر

سقف متحرک نیاز به نگهداری منظم و مداوم دارد. نگهداری مناسب بهترین راه برای اطمینان از طول عمر سقف است. شستشوی انواع سقف متحرک مهمترین کار در نگهداری از این سقف‌هاست. تمیز کردن سقف متحرک باعث افزایش زیبایی و طول عمر آن می‌شود؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که از مواد شوینده مناسب برای نوع پوشش سقف استفاده کنید. هرگونه مواد خشن می‌توانند به پوشش سقف آسیب وارد کرده و شما را متحمل هزینه‌های هنگفت کنند. با این حال، برای شستشوی تخصصی سقف متحرک خود می‌توانید از خدمات پس از فروش آلباتروس بهره مند شوید.

  سقف متحرک پارچه‌ای بهتر است یا شیشه ای؟

محصولات آلباتروسمشاهده همه

فهرست صفحه